20ο πρωτάθλημα πράξη 4η

Αήττητος παρέμεινε μετά και την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής ο Άτλας και παραμένει πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο ντέρμπι επικράτησε της Δωδεκανήσου με 59-51 σε ένα συγκλονιστικό ματς, όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μια μοναδική παράσταση, εικόνες της οποίας είδαμε και στην Αθλητική Κυριακή στην ΕΡΤ. Στα άλλα παιχνίδια το Μαρούσι και ο ΠΑΣΚΑ είχαν εύκολο έργο απέναντι σε Ηράκλειο και Αετούς Κρήτης, νίκησαν με 72-49 και 54-26 αντίστοιχα.

Στον Βόρειο όμιλο ο Άρης επιβλήθηκε του Ήφαιστου με 56-22, η Ίριδα Καβάλας πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στους Αργοναύτες Βόλου με 62-27, ενώ στο ματς που έγινε για την 10η αγωνιστική ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο και τον Ήφαιστο, η ομάδα της Πάτρας έδειξε πως δεν ήταν καταβεβλημένη από την κόπωση των δύο αγώνων και νίκησε στις λεπτομέρειες τον Μέγα με 46-41.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Νότιος όμιλος:
Μαρούσι – Ηράκλειο 72-49
Διαιτητές: Παπαφωτίου – Καραβίτης.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-30, 57-45, 72-49.
Μαρούσι (Γιώρας): Ράσα 22, Χουσείν 8, Τριανταφύλλου 16, Κορκίδης 22, Μιχαλόπουλος, Πανούσης 4, Τσαουσίδης, Αχλαδιώτης.
Ηράκλειο (Χατζηδάκης): Σταματάκης 6, Στυλιανακάκης 10, Σέφτσοφ 6, Ψαράκης 2, Χριστόφορος 10, Χατζηδάκης 15, Χουρδάκης, Μαράκης.

ΠΑΣΚΑ – Αετοί Κρήτης 54-26
Διαιτητές: Τσαχάκης – Ζακεστίδης.
Τα δεκάλεπτα: 10-06, 22-15, 44-20, 54-26.
ΠΑΣΚΑ (Χρόνης): Σουλιώτης, Σγαρδέλης 6, Τσούμας 13, Χατζηαργυρίου 4, Πάλσιν 4, Γκοτζαράι 6, Ακουμιανάκης 2, Μακρής 19, Μυρωνάκης.
Αετοί Κρήτης (Κλαράκης): Κλαράκης 7, Ρεκούμης, Λαγουδάκης 11, Βάλβης, Μπουχαλάκης, Σκορδύλης 8, Κοκολάκης.

Άτλας – Δωδεκάνησος 59-51
Διαιτητές: Μπίκας – Τσούντσουρας.
Τα δεκάλεπτα: 6-14, 25-28, 38-42, 59-51.
Άτλας (Ζώτος): Νικιντουμάνα, Στάνκοβιτς 17, Ντομγκιόνι 7, Κωνσταντινόπουλος Α. 2, Κότσαρης 8, Χαλδαίος 2, Βάσσης, Χριστοδούλου 21, Σπάθης, Κωνσταντινόπουλος 2, Βασίλεβ.
Δωδεκάνησος (Μαρκάκης): Χαρτερός 2, Μιχαήλου 7, Χαμάντιν 12, Χατζηδημητρίου 2, Μαρτσάκης 13, Παππάς 15, Χατζηκαντής, Λούκας.

Βόρειος όμιλος:
Άρης – Ήφαιστος 56-22
Διαιτητές: Νικηφορίδης – Διβόλη.
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 21-14, 40-20, 56-22.
Άρης (Χατζηζωγίδου): Παντελίδης, Χρηστίδης, Τσαπανίδης 13 (1), Μάλτας 2, Καλογιάννης, Κεφάλας 11 (1), Χρυσοβέργης 8, Τσιντσάρης 6, Οικονόμου 2, Συμεωνίδης 2, Βλαστός 12.
Ήφαιστος (Αναγνωστόπουλος): Σταγιάνος, Κουραχάνη, Σταμάτης, Μεταξάς, Αδαμόπουλος 4, Κρίθης 12, Κανελλόπουλος 4, Κοντογιάννης, Τατάνι 2, Παπουτσόπουλος.

Ίρις Καβάλα – Αργοναύτες Βόλου 62-27
Διαιτητές: Προκοπίου – Λαφαζάνη.
Τα δεκάλεπτα: 16-05, 32-19, 48-23, 62-27.
Ίρις Καβάλα (Αϊβαζίδης): Πετράκης 16, Χατζησάββας 14, Παπαδόπουλος 12, Τσίλης 10, Βρασίδας 4, Πολυχρονιάδης 2, Μασμανίδης 2, Αϊβαζίδης 2, Δομβρίδης.
Αργοναύτες Βόλου (Μανούκα): Κυριάκης 13, Μαλάτος 8, Βλαχάκης 2, Μπαρτζιώκας 2, Μπαρμπαγεωργόπουλος 2, Καρακώστας.

Για την 10η αγωνιστική
Μέγας Αλέξανδρος – Ήφαιστος 41-46
Διαιτητές: Στούμπος – Μαρκούσης.
Τα δεκάλεπτα: 14-8, 26-25, 36-34, 41-46.
Μέγας Αλέξανδρος (Δρακουλίδης – Μπαλογιάννης): Παπαδόπουλος, Σουρλής 2, Καπρίτσιας, Διμπιτούζης Α. 16 (3), Πετκόπουλος, Μάριτς 5, Διμπιτούζης Π. 2, Σαουλίδης 16.
Ήφαιστος (Αναγνωστόπουλος): Σταμάτης 8, Μεταξάς, Αδαμόπουλος 8, Κρίθης 22, Κανελλόπουλος, Κοντογιάννης 8, Τατάνι.

Η επόμενη αγωνιστική (5η 22-23/04):
Νότιος όμιλος: Δωδεκάνησος – Μαρούσι, Ηράκλειο – Αετοί Κρήτης, ΠΑΣΚΑ – Άτλας.
Βόρειος όμιλος:Ήφαιστος – Μ. Αλέξανδρος, Γυμν. Εν. Τρικάλων – Ίρις Καβάλα, Αργοναύτες Βόλου – Άρης.