Υπερηχητική πτήση

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ με καρότσι συνεχίζει να “μαγεύει” όσους βρίσκονται στην Πορτογαλία, για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Με το επιβλητικό, το εκκωφαντικό 84-23 νίκησε και τη Λετονία, έκανε το 3/3 και αύριο (08/07) συναντά τη Φινλανδία στον πρώτο (άτυπο) τελικό του δευτέρου ομίλου.
Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η ανωτερότητα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν καταιγιστική. Με πλουραλισμό και φαντασία στην επίθεση, με σκληρή άμυνα, οι διεθνείς μας έδωσαν παράσταση για έναν ρόλο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που καθόρισε όχι τον νικητή (αυτό ήταν γνωστό από το ημίχρονο, αν όχι από τα αποδυτήρια), αλλά την έκταση που θα πάρει το σκορ. Σ’ αυτή την περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 21-1! Για άλλη μια φορά το δίδυμο Γιώρα – Τσαπανίδη κυριάρχησε στην επίθεση, όμως δεν ήταν οι μόνοι. Αλλοι δύο παίκτες (Λούλας – Χαϊμανατζής) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Εχλερτ σταμάτησε στους οκτώ.
Αξίζει να σημειώσουμε πως είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής ομάδας, που μετράμε τρεις σερί νίκες.
Τα δεκάλεπτα: 13-8, 37-12, 58-13, 84-23.
ΕΛΛΑΔΑ (Χρόνης): Διμπιτούζης 2, Πετράκης 2, Χατζηδημητρίου 2, Λούλας 14, Χαϊμανατζής 12, Κουνιάς 2, Εχλερτ 8, Τσιντάρης 6, Γιώρας 18, Τσαπανίδης 18, Στυλιανακάκης.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Φρισενμπρούτερε): Γκερκένς 1, Ροντιόνοβς, Αρνολντς, Μπεγκόνσκις 8 (1), Μάκλαβς, Λασμένς 6, Σκράμπις, Κονάπατσκιτς 8, Ρουκαβισινέκο, Γκαμπρίνοβς.