Στην κορυφή του κόσμου η Αυστραλία

Στην Κορέα διεξήχθη το Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπάσκετ με αγωνιστικό αμαξίδιο ανδρών, με τη συμμετοχή 16 ομάδων. Την Ελληνική Ομοσπονδία εκπροσώπησε ο Γενικός Γραμματέας,  Χάρης Περδίκης.

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Αυστραλία, η οποία έδειξε πως παραμένει η μεγάλη δύναμη στον Παγκόσμιο χάρτη, ενώ την πρώτη τετράδα της διοργάνωσης συμπλήρωσαν οι:  Αμερική (2η θέση),Τουρκία (3η θέση), Ισπανία (4η θέση).

Στον τελικό η Αυστραλία επικράτησε με 63-57 των ΗΠΑ, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Το ματς είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, με τις δύο ομάδες μόλις έξι λεπτά πριν από το τέλος να είναι ισόπαλες με 50-50. Η ευστοχία της Αυστραλίας στις ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού 63-57.

Στον μικρό τελικό, η Τουρκία έκανε την έκπληξη απέναντι στην Ισπανία και νίκησε με 68-63. Ακόμα ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Τούρκους να αποτελούν τη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά και τον προπονητή τους να δηλώνει απογοητευμένος που η ομάδα του δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, κάτι για το οποίο πάλεψε σκληρά. Ενώ έθεσε ως επόμενο στόχο της ομάδας, την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς της Βραζιλίας το 2016.