Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Καλαθοσφαιριστών με Καρότσι – Υπόθεση δύο ηπείρων

Δευτέρα, 19 Ιούλιος 2010 16:41

Η ανδρική ομάδα της Αυστραλίας και η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ είναι οι μεγάλες νικήτριες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος μπάσκετ με καρότσι που ολοκληρώθηκε στο Μπίρμιγχαμ. Οι Αυστραλοί δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες να κάμψουν την αντίσταση της ευχάριστης έκπληξης της διοργάνωσης, Γαλλίας, με 79-69. Πήραν εξ αρχής το προβάδισμα (20-15 στο 10’), αύξησαν τη διαφορά έως και τους 16π. (45-29 στο ημίχρονο) και απλώς τη διατήρησαν έως το φινάλε.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι ΗΠΑ, που νίκησαν με 71-42 την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία.

Στις γυναίκες, ενάντια σε ότι πίστευαν οι περισσότεροι, έγινε ένα πολύ κλειστό ματς ανάμεσα στις ΗΠΑ και τη Γερμανία, με νικήτριες τις Αμερικανίδες με 55-53. Η Γερμανία ξεκίνησε ιδανικά (10-14 στο 10’), αλλά η αντίπαλός της ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη, έστω και με… μισό καλάθι (30-29). Στην τελευταία περίοδο οι δύο αντίπαλες ήταν ισόπαλες (40-40 στο 30’) και το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε όταν η Αμερικανίδα Αντρέα Γούντσον-Σμιθ μπλόκαρε τη Γερμανίδα Σιμόν Κας με το σκορ στο 54-53. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από μία εύστοχη βολή, ύστερα από φάουλ που κέρδισαν οι ΗΠΑ.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Καναδάς, που στον μικρό τελικό νίκησε την Αυστραλία με 59-49.