Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Καλαθοσφαιριστών με Καρότσι – Σπουδαίες εμφανίσεις

Δευτέρα, 17 Μάρτιος 2014 18:12

Τα μεγάλα σκορ που σημειώθηκαν σε Θεσσαλονίκη και Χανιά, κλέβουν την παράσταση της 3ης αγωνιστικής του 17ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΚ. Ο Μέγας Αλέξανδρος συνέτριψε στο γήπεδό του τους Αργοναύτες Βόλου με 81-33, ενώ η Δωδεκάνησος πέρασε αλώβητη από τα Χανιά, όπου επικράτησε με 67-27 των Αετών Κρήτης.

Στο κλειστό του Μετς ο ΠΑΣΚΑ Ελληνικά Πετρέλαια στο ντέρμπι του Νότιου ομίλου, είχε σαφή υπεροχή έναντι του Αμαρουσίου και νίκησε με 51-41. Στην Καβάλα, τέλος, η Ίριδα επικράτησε της Γυμναστικής Ένωσης Τρικάλων με 47-26.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Μέγας Αλέξανδρος – Αργοναύτες Βόλου 81-33
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 40-21, 64-25, 81-33.
Διαιτητές: Αγγελίδης – Λαδένης.
Μέγας Αλέξανρος (Διμπιτούζης Α.): Τσιάτας, Πετκόπουλος, Διμπιτούζης Α.38 (2), Διμπιτούζης Π. 6, Τσακμάκης, Γέργος 2, Σκαλιστής 2, Ανατολίτης, Μήτσου 2, Βασιλειάδης 13, Τσαπανίδης 18.
Αργοναύτες Βόλου (Μανούκα): Μαλάτος 6, Καρακώστας, Κωνσταντινίδης, Βλαχάκης 2, Μπαρτζώκας 3, Κυριάκης 10, Μπαρμπαγεωργόπουλος 12.

ΠΑΣΚΑ Ελληνικά Πετρέλαια – Μαρούσι
Τα δεκάλεπτα: 13-08,26-20,34-32,51-41
Διαιτητές: Μπίκας – Τσαχάκης.
ΠΑΣΚΑ Ελληνικά Πετρέλαια (Χρόνης): Βατικιώτης,Σγαρδέλης 7,Βάσσης 25,Γκοτζαράι 2,Παπαστάμος 2,Μακρής 11,Σπέντζος 4.
Μαρούσι (Γιώρας):Μούκας 2,Τσαουσίδης 2,Φερέτος,Χρόνης 4,Κοντογιάννης 6,Τριανταφύλλου 15,Πανούσης 10,Ματζαβίνος 2.

Αετοί Κρήτης – Δωδεκάνησος 27-67
Τα δεκάλεπτα: 7-20, 17-37, 27-53, 27-67.
Διαιτητές: Αρτεμάκη – Κώτσου.
Αετοί Κρήτης (Κλαράκης): Κλαράκης 1, Ζορμπάι, Δαμανάκης, Παπαδάκης, Βάλβης, Λαγουδάκης, Σκορδύλης 6, Μαρτσάκης 18, Κοκολάκης 2.
Δωδεκάνησος (Χατζηκαλημέρης):Τελόγλου 2, Χαρτερός 5, Μιχαήλου 11, Χιμαντίν 18, Πλαγεντή, Χατζηδημητρίου 10, Βασίλεβ, Παππάς 17, Στυλιανακάκης 4.

Ίρις Καβάλα – Γυμν. Εν. Τρικάλων Αστέρας 47-26
Τα δεκάλεπτα: 7-8 ,22-12 ,33-18,47-26.
Διαιτητές: Νικηφορίδης – Γαζέτας.
Ίρις Καβάλα (Πλεξίδας): Αράπογλου 10, Μασμανίδης 9, Σαουλίδης 9, Παπαδόπουλος Χ.7, Χατζίδης 6, Μπράτσος 4, Παπαδόπουλος Γ. 2, Δομβρίδης.
Γυμν. Εν. Τρικάλων Αστέρας (Χατζής): Χατζής 8, Τάκης 6, Τσίπρας 6, Φιλίππου 4, Καραμπίνας 2, Καλαϊτζίδης, Ορέστης. 

Η επόμενη αγωνιστική (4η 22-23/3):
Βόρειος όμιλος: Άρης – Ίρις Καβάλα, Γυμναστική Εν. Τρικάλων Αστέρας – Αργοναύτες Βόλου.
Νότιος όμιλος: Μαρούσι – Ποντιακός, Αετοί Κρήτης – ΠΑΣΚΑ Ελληνικά Πετρέλαια, Άτλας – Δωδεκάνησος.