Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Καλαθοσφαιριστών με Καρότσι – Δωδεκάνησος – Θεσσαλός 52-42

Δωδεκάνησος – Θεσσαλός 52-42

Σάββατο, 15 Δεκέμβριος 2012 19:49

Στη Ρόδο θα ταξιδέψει το τρόπαιο του 14ου Πανελλήνιου Κυπέλλου της ΟΣΕΚΚ. Η Δωδεκάνησος επικράτησε στον τελικό με 52-42 του Θεσσαλού και έγραψε μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του σωματείου, που κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά. Οι Ροδίτες έδειχναν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αποφασισμένοι για την κατάκτηση του τίτλου και ξεκίνησαν το ματς πιο δυνατά. Πήραν προβάδισμα στο σκορ (16-8 το 1ο δεκάλεπτο) και ως το τέλος του ημιχρόνου είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι Λαρισαίοι, μπήκαν αλλαγμένοι.

Με μεγαλύτερη συγκέντρωση προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, και το πέτυχαν. Η τρίτη περίοδος έκλεισε 39-34. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θεσσαλός πίεσε ακόμα περισσότερο και με ενέργειες των Πλεξίδα (ήταν ο κορυφαίος της ομάδας) και Ζαραγκότα μείωσαν στον πόντο (39-38 32”) και έδειχναν πως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη.

Η Δωδεκάνησος παρουσίασε ένα νεκρό σημείο και χρειάστηκε μία -ακόμα-  ενέργεια του Μιχαήλου (έκανε το 47-42) για να… ξεκολλήσει την ομάδα του και να την οδηγήσει τελικά στην κατάκτηση του τίτλου.

“Το αξίζαμε”, ήταν τα πρώτα λόγια του Μιχάλη Χατζηδημητρίου, προπονητή της Δωδεκάνησου. “Η προσπάθεια που κάναμε, απέδωσε, το θέλαμε πολύ, το πιστεύαμε. Ήρθαμε όχι σαν φαβορί και ξέραμε πως αν κάναμε το παιχνίδι μας θα ήμασταν κυπελλούχοι”, κατέληξε.

Τα δεκάλεπτα
: 16-8, 24-18, 39-34, 52-42.
Διαιτητές: Παυλόπουλος – Μπίκας – Καραβίτης.
Δωδεκάνησος (Χατζηδημητρίου): Χαρτερός, Χρυσοχός, Χαμάντι 13, Στυλιανακάκης 4, Χατζηδημητρίου 2, Μιχαήλου 23, Παππάς 10, Δαμασκηνός, Τσαγκαράκης.
Θεσσαλός (Ζαραγκότας): Δαούλας 1, Τσαπανίδης 4, Καλαϊτζής, Πλεξίδας 21, Σακκελίων, Βαρυτιμίδης, Τσόγκας, Μπαρμπούτας, Ζαραγκότας 16.

– Την απονομή του τροπαίου στους νικητές έκανε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας Γιώργος Κούζας και των μεταλλίων, ο γενικός γραμματέας Χάρης Περδίκης.

– Την αναμνηστική πλακέτα στον Θεσσαλό, για τη συμμετοχή του στον τελικό, έδωσε ο Κωνσταντίνος Σιάχος πρόεδρος του ΠΑΣΚΑ Ελληνικά Πετρέλαια.

– Τα αναμνηστικά μετάλλια στους διαιτητές, τους κριτές (Μαρία ΚαλκάνηΦάνη ΛάππαΤάσος Σαμοϊλης) και τον κομισάριο (Πέτρος Τσάτσης) του αγώνα απένειμε ο Μιχάλης Ελευθεριάδης, ειδικός γραμματέας της ΟΣΕΚΚ.