Ισπανία και ΗΠΑ για χρυσό στους άνδρες

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 74-54 της Τουρκίας, την άφησαν εκτός τελικού και πλέον ετοιμάζονται για το ματς με την Ισπανία. Η Τουρκία προερχόταν από ένα σκληρό παιχνίδι με αντίπαλο τη διοργανώτρια Βραζιλία (65-49) και όπως φάνηκε δεν είχε αρκετές δυνάμεις για να αντισταθεί στην Αμερική.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε ο άλλος ημιτελικός ανάμεσα στην Ισπανία και τη Μ. Βρετανία. Οι Βρετανοί έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, είχαν το προβάδισμα στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο (12-14 και 14-15), τελείωσαν με ισοπαλία το τέταρτο (20-20), ωστόσο η μικρή κοιλιά που έκαναν στη δεύτερη περίοδο έδωσε τη δυνατότητα στους Ισπανούς να προηγηθούν και να την κλείσουν με 23-14, κάτι που τους έδωσε τον… αέρα που χρειάζονταν έτσι ώστε να φτάσουν στη νίκη πρόκριση στον τελικό.